În cartea "De vorbă cu Isus. A te ruga cu... un zâmbet zilnic", scrisă de pr. Agustin Filgueiras Pita și tradusă din spaniolă de pr. Paul Budău, ne este oferită, pentru fiecare zi din an, o istorioară, care ne face în primul rând să zâmbim, pentru ca mai apoi să ne pună pe gânduri, să ne facă să ne rugăm. Acesta a fost și scopul cărții scrise de el: să zâmbim și să ne rugăm în același timp. „Dacă am reușit aceasta, mă declar mulțumit”. Cartea ne oferă astfel „doza zilnică recomandată” ca ajutor pentru sănătatea sufletului, deoarece e important să zâmbim, să gândim, dar mai ales să ne rugăm.